Особливості продажу лісу через електронні торги

Українські ліси є цінним природнім ресурсом, так як вони постачають деревину таким промисловим галузям господарювання, як деревообробна, будівельна, паперова та меблева промисловість. Близько 15% території України займають ліси, які потребують регулярної санітарної вирубки.

В ході оздоровлення лісів лісгоспи вирубують повалені та засохлі дерева, а також ті, що були пошкоджені шкідниками та грибком. Це необхідно для того, щоб попередити розповсюдження зараження.

Реалізація деревини через Прозорро.Продажі

До 2020 року деревина в Україні продавалася майже незаконно, так як ця процедура практично нічим не регулювалася. Не було жодних нормативних актів, які б чітко регламентували правила продажу цієї цінної сировини. У зв’язку з цим створювалося багато корупційних схем продажу деревини на основі прямих домовленостей між покупцями та продавцями. Із-за цього держава втрачала багато коштів, а посадовці отримували хабарі.

В лютому 2020 року в силу ступила Постанова №1178, що нарешті встановила правила продажу необробленої та іншої деревини промислового призначення. Відповідно до нового нормативного документу, цей цінний природний ресурс в Україні може продаватися лише через систему онлайн торгів. Ознайомитися з деталями нововведень можна на сайті Української універсальної біржі https://sale.uub.com.ua/ru/filter/wood.

Правила продажу деревини

Наразі існують деякі правила реалізації деревини, яких продавці повинні дотримуватися при створенні лоту. По-перше, в одному лоті може знаходитися деревина тільки одного виду та одного сорту. По-друге, мінімальний об’єм одного лоту – 150 кубометрів лісу. По-третє, початкова вартість лоту не може бути менше 200 тисяч гривень.

Придбати деревину може будь-яке українське чи зарубіжне підприємство або фізична особа. Але для придбання покупець повинен спочатку зареєструватися на Прозорро.Продажі через будь-який торгівельний майданчик. Найчастіше покупцями деревини являються українські деревообробні чи будівничі підприємства.

Для того щоб потрапити на торги в Прозорро Sale, необхідно спочатку обрати електронний майданчик. Це можна зробити на основі таких критеріїв: якості надання інформаційних послуг, а також зручності користування сайтом. Придбати деревину на неакредитованому в системі Прозорро майданчику неможливо.

Для чого потрібні торгівельні платформи

Їх головна задача – це забезпечити чесну та прозору взаємодію між покупцем та продавцем. Ці майданчики реєструють учасників, організовують та проводять торги, а також забезпечують справедливий вибір переможця на основі ставок, що були зроблені усіма учасниками. Сама система Прозорро не має необхідного функціоналу для проведення торгів, тому цим займаються акредитовані торгівельні платформи. Усі майданчики надають доступ до центральної бази даних Прозорро, тому усі нові лоти відразу відображаються на усіх торгівельних платформах, незалежно від того, на якому з майданчиків вони були виставлені.